Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN'ın Hatay Ziyareti

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve beraberindeki heyet, bir dizi programa katılmak üzere Hatay ilimize teşrif etti.

05 Mart 2019 Çarşamba günü sabah saatlerinde havayolu ile Hatay'ı teşrif eden Bakan Pekcan’ı havalimanında karşılandı.

Bakan Pekcan ilk olarak ilimizin önemli sınır kapılarından Cilvegözü Sınır Kapısına giderek insani yardım faaliyetleri ve güvenlik tedbirleri hakkında bilgi aldı. İncelemelerinin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Bakan Pekcan, ABD'nin, Türkiye'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programından çıkarılması yönündeki kararına ilişkin olarak "Esasında bizim için hayal kırıklığı. Biliyorsunuz 1975'ten beri GTS'de 3 bin 913 ürün, 121 ülke ABD'ye gümrüksüz olarak ithal edilebiliyor. Türkiye de 1 milyar 700 milyon ihracat rakamıyla bu ülkelerin arasında 5'inci sırada. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ABD ile ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediği bir dönemde, ağustos ayından itibaren 10 ülkeyi gözlem altına almışlardı. Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Bolivya, Endonezya, Tayland, Irak, Türkiye ve Hindistan da bunların arasında. Biz Türkiye'nin hariç tutulmasını bekliyorduk açıkçası. Maalesef Hindistan ve Türkiye GTS kapsamı dışında tutulmuş. Amerika'ya yaptığımız ihracatın yaklaşık yüzde 19'u, bu demek ki 1 milyar 700 milyon dolarlık üründe, biz yaklaşık 63 milyon dolar ek gümrük vergisi ödeyerek ihracatımızı gerçekleştirebileceğiz. Ama bu Türk ihracatçıların ihracatını etkilediği kadar, aslında Amerika'daki küçük ve orta ölçekli firmaların ve üreticilerin işlerini bizden daha fazla etkileyecek. Çünkü Türk mallarının kalitesi dünyaca kabul edilmiş, fiyatlarının rekabetçiliği uluslararası kabul edilmiş durumda. Bizden çok Amerika'daki KOBİ'leri etkileyecek. Biz ihracatımızı arttırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi

Bakan Pekcan ve beraberindeki heyet daha sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığı Seyyar İlk Yardım Hastanesinde incelemelerde bulundu.

Bakan Pekcan Hatay programı kapsamında HESOB tarafından Ottoman Otelde organize edilen ve bin civarında esnaf temsilcisinin iştirak ettiği “Esnaf Buluşması Toplantısına” katıldı. Kürsüye gelerek iş dünyası ve esnaflarla her ay toplantı yaptıklarını belirten Bakan Pekcan, Hatay’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, esnaflardan gelen taleplerin her birini tek tek değerlendirdiklerini ve hepsine dönüş yaptıklarını, 1200'ü aşkın talebin geldiğini ifade etti.

- "Tüketicimize zarar verilmesine izin vermiyoruz"

Bakanlık olarak dürüstlük ilkelerine aykırı faaliyetlerde bulunan işletmelerle ilgili denetimler yaptıklarını ve önlemler aldıklarını belirten Bakan Pekcan, "Bu çerçevede piyasada spekülasyon oluşturarak tüketicimize zarar verilmesine izin vermiyoruz. Bu doğrultuda esnaf ve sanatkarımız bu denetimlerde her zaman bizim yanımızda oldu. Bizim destekleyicimiz oldu. Onlara da bir kez daha hepinizin huzurunda teşekkür etmek isterim.

Bakan Pekcan Hatay’daki yoğun programına ATSO ve ATB tarafından Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirilen “Bölgesel İstişare Toplantısı” ile devam etti.
Toplantıda medeniyetler diyarı Hatay'da buluştukları için çok mutlu olduklarını, Bakanlık olarak iş dünyasıyla istişareye çok önem verdiklerini vurgulayan Bakan Pekcan, " Attığımız her adımı bu istişareye, buradaki talep ve önerilere dikkat ederek atmaya gayret ediyoruz. Ekip arkadaşlarım ve genel müdürlerim bir kaç gündür Hatay'da. Kentteki iş dünyasını, firmaları teker teker ziyaret ederek taleplerin sorunların ve çözüm önerilerini dinlediler. Şuan yeterince etkili olamadığımız pazarlarda daha etkili olmak adına stratejiler ve yol haritaları geliştirdik. Bunları da 2019 itibariyle birer birer yürürlüğe koyuyoruz. Devletimiz çok güzel ihracat destekleri veriyordu ama bizim mevzuatımız desteğimiz biraz karmaşık ve onu da  sadeleştiriyoruz. “kolaydestek.gov.tr” diye bütün ihracat desteklerinin animasyonlarla en basit şekilde anlatıldığı bir internet sitesi kurduk. 31 tane ihracat destek ofisi kurduk. Bu ofise giden herkes İhracat Genel Müdürlüğü ile online temasa geçebilmektedir. Dış ticareti kolaylaştırmak için önemli adımlar attık. Bizim gördüğümüz Türkiye'nin orta gelir düzeyinden yüksek gelir düzeyine geçmesi için rekabetçi olduğu alanlarda daha fazla tasarıma, markalaşmaya ve teknoloji yatırımına ihtiyacı var. Buralarda daha rekabetçi olacağız. Dünya bir dijitalleşme çağından geçiyor. Dolayısıyla biz de dijitalleşme de dünyayı yakalayacağız, gerisinde kalmayacağız. Özellikle gümrüklerin dijitalleşmesine, şeffaflaşmasına çok önem veriyorum. İnşallah bunu da en kısa zamanda göreceğiz. Bu alanda birçok projeyi aynı anda başlattık. Ancak hepsi tamamlanmadı. En son hazine bakanlığımızdan teminat mektuplarının online alınmasını istedik. Artık onu da online alabiliyoruz."
Oda, borsa temsilcileri ve iş insanlarının katıldığı istişare toplantısı, sorun ve önerilerin dinlenmesiyle son buldu.

Bakan Pekcan, istişare toplantısının ardından Hatay Valiliği'ne geçti. Daha sonra Bakan Pekcan’a Valilik Binası içerisinde bulunan Hatay Devlet Müzesini gezdi.

Bakan Pekcan ve beraberindeki heyet Hatay programının sonunda dünyanın en büyük kapalı mozaik sergileme alanına sahip olan ve kendi bölgesinden çıkarılan eserlerin sergilendiği Hatay Arkeoloji Müzesi’ni gezerek burada sergilenen antik döneme ait eşsiz mozaikleri, Hatay coğrafyasında yaşam sürmüş medeniyetlere ait kalıntı ve eserleri büyük bir beğeni ile inceledi.

Ziyareti boyunca Hataylı esnaf ve sanatkarlarımıza birçok müjde veren Bakan Pekcan akşam saatlerinde havayolu ile Hatay’dan ayrıldı.