SOSYAL KOOPERATİF EĞİTİM VE TANITIM TRENİ HATAY'DA

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün sosyal kooperatifçilik modeline ilişkin farkındalığın arttırılması, sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla geliştirdiği proje kapsamında 5 Nisan 2019 tarihinde İstanbul'dan hareket eden "Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni" 17 nisan Çarşamba günü Hatay'a ulaştı. 

İskenderun Tren Garı’nda, Hatay Valiliği'nin yanı sıra iskenderun Belediyesi, Hatay Ticaret İl Müdürlüğü, Antakya ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı, 14. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Bölge Birliği, Defne Kadın Kooperatifi temsilcileri,  Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler tarafından Hatay Büyükşehir Belediyesi mehteran gösterisiyle karşılandı.

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper BOZKURT ve Hatay Vali Yardımcısı Erol ÖZKAN'ın konuşmalarından sonra İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibi ve İskenderun Belediyesi Engelsiz Yaşam Atölyesi Korosunun gösterileri gerçekleştirildi. Karşılama töreni Vali Yardımcısı Erol ÖZKAN, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper BOZKURT, Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İMREK ve 14. Bölge  Esnaf, Sanatkarlar Kredi Kefalet Bölge Birlik Başkanı İsmail TOKLUCU'nun trendeki stantları gezmesiyle son buldu. 

Sosyal kooperatifler: sosyal hizmetlerin sunumu veya engelliler, uzun süreli işsizler, eski hükümlüler, bağımlılar, göçmenler gibi dezavantajlı kişilerin çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması konusunda uzmanlaşmış; çoğunlukla kooperatif çalışanlarının mülkiyetinde olan, tüketicilerin ve gönüllü kişilerin ortaklığına-üyeliklerine açık kooperatiflerdir. Sosyal kooperatif için başarı; kar elde etmek değil, elde edilen toplumsal faydadır. Toplumsal fayda üzerine kar elde edilmesi kamu yararına gerçekleştirilen faaliyetlerin sürdürülebilirliği ve kalıcılığı açısından önemlidir. Hatay Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda İskenderun Teknik Üniversite'sinin ev sahipliğinde sosyal kooperatifleri yaygınlaştırmak amacıyla Sosyal Kooperatifçilik Bilgilendirme Toplantısına geçildi. Programa Ticaret Uzmanı Gökçen Mert KORKMAZ, İhtiyaç Haritası temsilcisi Yağmur TAŞDEMİR ve TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Genel Müdür Yardımcısı Dr.  Hakkı ÇETİN'in sunumları ile devam edildi ve program soru cevap bölümüyle sona erdi.

18 Nisan Perşembe günü Yayladağ Geçici Barınma Merkezi ziyaret edildi ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ekrem Alper BOZKURT, Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İMREK ve sosyal kooperatifler trenindeki ticaret uzmanlarının katılımı ile merkezdeki çocuklara yönelik sosyal kooperatifler temalı drama atölyesi gerçekleştirildi.