İLİMİZDE 31. AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLERLE KUTLANDI

İLİMİZDE 31. AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLERLE KUTLANDI

Hatay Ticaret İl Müdürü  Halit İMREK ve Müdürlük personelleri ile TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı A. Kadir TEKSÖZ, 14. Bölge Esnaf ve Sanatkârları Kredi ve Kefalet Kooperatifler Birliği Başkanı İsmail TOKLUCA, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin ESKİOCAK, Kurum Müdürleri,  İl Kutlama Komite üyeleri ile İlimizin 70 Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanlarının katılımıyla HESOB başkanı tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Saygı duruşu ve ardından bando eşliğinde İstiklal Marşı okunarak Çelenk sunma töreni son buldu.
İlimizde bulunan Esnaf ve Sanatkâr Oda Başkanları ile birlikte İlimiz Valisi Sayın Erdal ATA makamında ziyaret edildi. Ahilik anısına yaptırılan hediyeler Sayın Valimize takdim edildi.
              

Hatay  Ticaret İl Müdürü Halit İMREK ve Müdürlük personeli ile Vali Yardımcısı Sayın Aydın TETİKOĞLU, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı A. Kadir TEKSÖZ, Antakya Belediye Başkanı İsmail KİMYECİ, Hatay Milletvekilleri Sayın Sabahat ÖZGÜRSOY ÇELİK ve Sayın Lütfi KAŞIKÇI, AK Parti İl Başkanı Sayın İbrahim GÜLER, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin ESKİOCAK, Kurum Müdürleri,  İl Kutlama Komite üyeleri ile İlimiz Esnaf ve Sanatkârlar Oda başkanları, çarşı esnafı ve vatandaşların yoğun katılımıyla başlayan kutlamalarda, Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunmasından sonra kalabalık katılımcı kitlesine hitaben Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İMREK açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından HESOB Başkanı Sayın A. Kadir TEKSÖZ, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Selahattin ESKİOCAK, Antakya Belediye Başkanı Sayın İsmail KİMYECİ, Hatay Milletvekilleri Sayın Sabahat ÖZGÜRSOY ÇELİK ve Sayın Lütfi KAŞIKÇI Ahiliğin önemi hakkında birer konuşma gerçekleştirdi.
Protokol konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. İl Kutlama Komitesi tarafından İlin Ahisi seçilen Osman Gümüş’ e Ahilik Kaftanı giydirilerek plaket takdim edildi. İlin Kalfası Mehmet Ali BAĞDADİ ve İlin Çırağı Hakan DELİAĞA’ ya plaketleri ve ödül olarak birer altın hediye edildi ve Hatay Valisi Sayın Erdal ATA tarafından gönderilen tebrik mesajları okundu.
Ödül töreninden sonra Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğünün coşkulu gösterisi;   katılımcılar tarafından büyük bir beğeniyle ve alkışlar eşliğinde izlendi.
Ahilik kutlama töreninden sonra kutlama yeri olan Tarihi Kurşunlu Han’ın ikinci katında İl Müdürlüğümüz ve HESOB’ un ortaklaşa organize ettiği yöresel, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını icra eden esnafların ürünlerinin tanıtımı için sergi açılışı Protokol Üyeleri tarafından kurdele kesilerek gerçekleştirildi.Sergi açılışından sonra ikramlara geçildi. Ahilik pilavının yanı sıra Hatay’ın tescilli ve ün yapmış yöresel lezzetleri olan kâğıt kebabı ve peynirli künefe vatandaşlara ikram edildi.
İkramlardan sonra esnaf işletmelerinin yoğun bulunduğu, şehrin ticaret ve alışverişinde nabzın attığı konumda bulunan Antakya Uzun Çarşı ve Ayakkabıcılar Çarşısında İl Kutlama Komite üyeleri ve Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanları tarafından Esnaf ziyaretleri gerçekleştirilerek esnaflara karanfil dağıtıldı.


Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Abdulkadir TEKSÖZ, Hatay Milletvekili Sayın İsmet TOKDEMİR, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İMREK, Reyhanlı Kaymakamı Sayın Fatih ÇOBANOĞLU, Reyhanlı Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÇÜTER, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Necmeddin ZAROĞLU, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü, Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanı, Esnaf ve Sanatkârlar Oda Başkanları, Reyhanlı Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri ile birlikte halkın katılımıyla “Türkiye’ de Ahilik Kültürü”  konulu konferans programı  başladı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Murat ZAROĞLU  katılımcılara hitaben açılış konuşması gerçekleştirdi.
Sırasıyla, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Necmeddin ZAROĞLU, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Abdulkadir TEKSÖZ, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İMREK, Hatay Milletvekili Sayın İsmet TOKDEMİR ve Reyhanlı Kaymakamı Sayın Fatih ÇOBANOĞLU’ nun konuşmalarından sonra “Türkiye’ de Ahilik Kültürü” konusunda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Mehmet Yusüf ÇELİK tarafından programın sunumu gerçekleştirildi. Programın ardından katkılarından dolayı emeği geçenlere protokol tarafından plaket takdim edildi. Konferanstan sonra törene katılan tüm misafirlere ikramlarda bulunuldu.
İkramlardan sonra, Reyhanlı Kaymakamı Sayın Fatih ÇOBANOĞLU, Ticaret İl Müdürü Sayın Halit İMREK, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Necmeddin ZAROĞLU,  Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sayın Abdulkadir TEKSÖZ, Reyhanlı Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÇÜTER, Reyhanlı Emniyet Müdürü, Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanı ile birlikte Reyhanlı Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ ne bir ziyaret gerçekleştirildi.
Programın ardından bütün protokol üyeleri Reyhanlı’ da çarşı esnafını ziyaret ederek esnafa karanfil dağıttı.
Ebediyete intikal etmiş Esnaf ve Sanatkârların ruhlarına, Habibi Neccar Camisinde  İl Müftüsü Sayın Hamdi KAVİLLİOĞLU tarafından Mevlid-i Şerif okutularak Akabinde Lokum İkramı yapıldı.